GUDOM, mässing, Tibet / Himalaya. 1900-talets början.

Föreställande Dakini alt. Vajravarahi. Gudom ståendes på mindre figurer, attribut i händerna. Strålkrans och lotussockel. Delvis bemålad, inläggningar av olikfärgade glasbitar. H 35.

Slitage. Smärre färbortfall.

Proveniens

Från tysk samling.

Utropspris
4 000 SEK