FETISCH, trä, Anfadersfigur, Luba-folket, Kongo 1900-talets första hälft.

Skulptur i form av man. Etiketter på undersida: "Luba, Katanga, village Nuzu" samt "No 8 Galleri Connection, Stockholm, 1976. Statuette: Ancetre, Pays: Zaire, Kongo, Tribu: Luba. H. 58.

Torrsprickor, avslag

Proveniens

Collection Emil Neil.

Galleri Connection, Stockholm, 1976

Utropspris
2 000 SEK