KAMIN, gjutjärn, Eidsfos verk, Norge, 1869.

Fyra svängda ben. Rik dekor av blomsterslingor och kvinnofigurer. Kaminens L 64, B 28, H 54. 10 lösa medföljande delar. Ej fullständigt monterad och genomgången. Monterad H drygt 100.

Slitage. Repor. Ställvis rost.

Utropspris
3 000 SEK