RESEKOFFERT, C.A. Malm & Co, USA, 1900-talets början.

Trä, papp och läder med beslag i metall. Bemålad. Brickmärkt "CA Malm & Co Manufacturers, Market Street, San Fransisco, Cal.". Med Svenska Amerika Linjens etikett "F" första klass. Invändig lådinredning klädd i vaxat tyg. L 92, b 50, h 55.

Slitage. Läderremmar med skada. Vissa detaljer saknas.

Utropspris
1 500 SEK