SKRIVSCHATULL, England, sent 1800-tal.

Mahogny. Rektangulärt med mässingsbeslag och infällda handtag, fällbart lock, skrivinredning med filtklädd skiva, fackinredning. Lådor. 53 x 28, h 25. Två ej ursprungligen tillhörande bläckhorn av glas medföljer.

Slitage, sprickor, repor. Låsskylten saknas. Inredningen med skador och kompletteringar. Lösa delar. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK