Jacques Villon

(Frankrike, 1875-1963)
Jacques Villon
(Frankrike, 1875-1963)

VILLON, JACUES. Färgakvatint efter Cezanne.

"Kortspelarna". Färgakvatint efter Cezanne, på BFK Rives-papper. Osignerad. Utgiven av Chalcographie du Louvre. Blindstämpel
Musée du Louvre Chalcographie. Plåtstorlek 48,5 x 59,8 cm.
Litteratur: Ginestet/Pouillon E 662.
(d)

Veck i nedre marginalen, fläckar, skador (reva i bilden), hål.
Hörn fastklistrade på passepartout.

Utropspris
3 000 SEK