SOFFBORD, David Rosén och Stig Lindberg, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.

Emaljskiva med stiliserad dekor i blått och grönt, "Vågor"-mönstret. Signerad "Stig L". Underrede av ek ritat av David Rosén, NK:s Trivaserie. Brickmärkt. L 124, b 54, h 48.

Bruksslitage, märken.

Utropspris
6 000 SEK