AMPEL, rokoko, Italiensk, 1700-tal. H ca 60.

Försilvrad koppar. Balusterformad med hammrad dekor av bla rocailler.

Slitage, repor, bristningar.

Trol ampel som i Katolska kyrkor finns ovanför tabernaklet med det eviga ljuset, som brinner alltsedan kyrkan invigdes.

Utropspris
4 000 SEK