FORNFÖREMÅL, 3 st, Egypten, troligen sentid 664-331 f Kr.

Fragment av väggmålning, lera med målad figural dekor, 10 x 13. 2 st uschebti av fajans, en med grönblå glasyr och hieroglyfer, den mindre oglaserad utan inskrift. H 6,5-11,5.

Slitage, skador och lagningar utom på den mindre uschebtin. Väggmålningen ej examinerad ur ram.

Proveniens

Väggmålningen med etikett á tergo: "Inköpt i Egypten på 1890-talet av chefen f Kgl Dram teatern K Michaelson (1907-10) o skänkt t konstn Bror Samuel Wallin, Uppsala, som sedemera gav den till sin mors kusin, kamrer C Otto Selling (1866-1936), Uppsala. Ärvdes av COS:s bror, ämneslär v Sthlms handelsmell skola Hugo Selling (1877-1943) sedan av HS:s dotter.
Dagmar Selling

Utropspris
2 000 SEK