FAT OCH BLÄCKSTÄLL, nysilver, jugend, Württembergische Metallwaren Fabrik (WMF), 1900-talets början.

Ovalt fat med organisk dekor och motiv föreställande älva och ung flicka. Organiskt format bläckställ med motiv av klöver och rönnbär. Löstagbar bläckhållare i glas. Höjd och längd ca 26,5x16-14x21.

Slitage. Repor. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK