BÖCKER, 2 st, samt SERVISDELAR, 27 delar, flintgods, Rörstrand , "Ett år i Sverige". 1800/1900-tal.

Böcker, G Forssell, "Ett år i Sverige", 1 och 2. Tecknade av J G Sandberg, beskrivna av A Grafström. Tryckt hos Johan Hörberg, Stockholm 1827. Servisdelar bestående av en kabaré, 17 tallrikar samt en litet tallrik.

Slitage. Ett kabaréfat lagat. Vissa delar missfärgade.

Utropspris
3 000 SEK