BORDSPENDYL, Frankrike, 1800/1900-tal.

Liggande dam i brons med duvor. På podium av sten med fötter i gulmetall. Urtavla med blomsterdekor. Märkt "Idylle Printanière par Francois Moreau (Méd d'Or)" Pendel finns. L 44, B 15, H 31.

Saknar nyckel och glas. Enstaka nagg. Anlöpningar.

Utropspris
3 000 SEK