MATTA, old, Täbriz, figural, sign. ca 230x155.

Olika figurscener med byggnader, djur och människor i fältet. Vit huvudbård med jaktscener. Signerad på två ställen.

Sedvanligt slitage. Trampveck i hörn. Nedre franskanten med ställvis slitage samt delvis missfärgade fransar.

Utropspris
5 000 SEK