Hård pärm. 3 band. Stockholms kanngjutareskrå 1720-1850, av Albert Löfgren, Nordiska Museet, 1933, Stockholm.
Hård pärm. "Tenngjutare i Sverige. Verksamhet Föremål Stämplar", av Birger Bruzelli, 1967, Stockholm.
Hård pärm. "Läsning för tennvänner,av Birger Bruzelli, 1978, Borås.
Slitage. Ej genomgånget.