Tsukioka Kogyo

(Japan, 1869-1927)
Tsukioka Kogyo
(Japan, 1869-1927)

TSUKIOKA KOGYO, träsnitt, 52 st, "No gaku zu e" sign. Tokyo Japan 1898. Del 1.

Album med handkolorerade träsnitt för Noh-teater som illustrerar 52 berättelser från olika delar av Japan. Sign. av konstnären, märkta av förlaget Daikokya/Heikichi Matsuki. Dubbelsidig bindning. Bladstorlek 24,3x36,2.

Slitage, gulnad, risp, fläckar. Ej genomgången.

Noh-teatern är den klassiska japanska musikteaterstilen från 1300-talet. De poetiska texterna framförs i mässande form, rörelserna utförs långsamt och skådesspelarna använder masker. Noh-teatern är även kallad för japansk opera.

Utropspris
700 EUR