SABEL, (pallasch), officer, Sverige 1880-90-tal.

Förgyllt fäste med genombruten dekor av bla Oscar II:s monogram. Eneggad klinga med gravyr av orden Fäderneslandet och Konungen. Blank stålbalja med två koppelringar. Längd med baljan 89,5.

Slitage och smärre anlöpningar.

Utropspris
2 500 SEK