Förgyllt fäste med genombruten dekor av bla Oscar II:s monogram. Eneggad klinga med gravyr av orden Fäderneslandet och Konungen. Blank stålbalja med två koppelringar. Längd med baljan 89,5.
Slitage och smärre anlöpningar.