Erik (Kar de Mumma) Zetterström

(Sverige, 1904-1997)
(Sverige, 1904-1997)

ERIK (KAR DE MUMMA) ZETTERSTRÖM, 4 st, teckningar, sign o en dat -82

"- Vem tror du får Nobelpriset i litteratur nästa år? - Ja, akademin får väl snurra på jordgloben och kolla något som inte har fått det!". "Jag vill ha tillbaka Erlander och Per Albin och Hjalmar Branting och Arvid Nordquist!". "Vem tar hand om skatteflyktingar?". "Skulle Östermalmshallen och bageriet Kringlan också försvinna, gör Rune och jag som Peder Wallenberg och Järrel, bosätter oss utomlands!", inskription à tergo, "Ritade jg till Östermalmsnytt. Vet inte om det komer in, men en slant till Stadsbudskåren är alltid välkomen." Bladstorlek, ca 11-10,5-13,5-11,5 x 15-15-19-15,5.

Smärre slitage. Smärre fläckar. Något gulnad. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
2 000 SEK