MORTEL samt ASK med LOCK, 2 delar, trä samt kalksten, bl.a 1800-tal.

Mortel, möjligen afrikana. Rund form med skuren dekor. H 12, diam 15,5. Troligen 1900-tal.
Kalksten. Octagonal form med lock. 1800-tal. L 15, B 12, H 10,5.

Bruksslitage. Märken och repor. Nagg. Torrsprickor.

Utropspris
1 500 SEK