PARTI TENN, 5 delar, bla Niclas Justelius, Eksjö, 1812.

Bestående av bägare i svängd form med dekor av blommor, märkt Martin Gustaf Moberg, Jönköping, 1803. Två snarlika ljusstakar en med kannelerat skaft och en arkantus dekor, blombård, märkt Nils Silow, Norrköping, 1811 och Niclas Justelius, Eksjö, 1812. Tallrik med utländska stämplar möjligen Tyskland. Litet fat ej stämplat. D ca 6,5-21. H ca 11-13.

Slitage. Repor. Bucklor. Bristningar. Nagg. Smärre anlöpningar. Omgjorda och kompletterade.

Utropspris
2 000 SEK