GRAVYRER, 2 st, 1600-tal ur Anthony van Dyck´s Iconographia.

Porträtt av arkitekten Inigo Jones, Robert van Voerst efter Van Dyck. Bladstrl 24 x 18, Dutuit etat V av VII
Porträtt av konstnären Adriaen Brouwer, Schelte A. Bolswert efter Van Dyck. Bladstrl 25 x 17, Dutuit etat II av VII

Oramade. Veck. Smärre fläckar.

Proveniens

Franken(L. 963).

Van Dycks porträtt av samtida konstnärer, statsmän och intellektuella, känd som Van Dycks Iconographia, påbörjades 1627 men han inte avslutas före hans död 1641

Utropspris
1 800 SEK