Fyrdelad fot med dekor av blad, stående på runt fat. Två svängda hänklar. Kanten bär inskription "Zur freundlichen Erinnerung an die Deutschen Collegen Igen. Dr Krüger von Verse Scmidt Padel Konstantinopel 25 mai 1895". H 61. Fatets diam 80.
Bucklor, bristningar. Slitage och repor.