Wilhelm von Wright

(Finland, 1810-1887)
Wilhelm von Wright
(Finland, 1810-1887)

WRIGHT, VON WILHELM, färglitografier, 2 st; samt 2 st av annan konstnär.

Löfsångare, Rödhake, samt motiv av Halsbandsflugsnappare och Blåhake. Bildstrl. 28x19

Smärre slitage.

Konstnär

Wilhelm von Wright var en finlandssvensk bildkonstnär född nära Kuopio. Bror till Magnus von Wright och Ferdinand von Wright. Bröderna har tillsammans bland annat skapat planschverket Svenska fåglar med naturtrogna avbildningar.

Utropspris
900 SEK