WRIGHT, VON WILHELM, färglitografier, 2 st; samt 2 st av annan konstnär.
Löfsångare, Rödhake, samt motiv av Halsbandsflugsnappare och Blåhake. Bildstrl. 28x19
Smärre slitage.
Wilhelm von Wright var en finlandssvensk bildkonstnär född nära Kuopio. Bror till Magnus von Wright och Ferdinand von Wright. Bröderna har tillsammans bland annat skapat planschverket Svenska fåglar med naturtrogna avbildningar.