PARTI EGYPTISKT, 5 delar, fajans, mest forntida och sentid, 664-331 f Kr.

Glasyr i olika blågröna toner. Uschebti med hieroglyfer, huvudet av större uschebti, liten statyett av gudinnan Sekhmet, övre del av gudinnan Neftys, amulett föreställande sittande falk. Samtliga utom falken monterade på träsockel. H exkl sockel 2,5-10,5.

Slitage, nagg, smärre skador, två är endast del av större figurin.

Proveniens

Dr Finn Sandbergs samling.

Utropspris
2 500 SEK