SKULPTURHUVUDEN, 5 st, terrakotta, troligen forntida, Medelhavsområdet.

Fyra kvinnohuvuden resp ett troligen från gudom. H exkl träsocklar 4,5-7.

Slitage, nagg, avslag, samtliga ursprungligen del av statyett, ett saknar sockel.

Proveniens

Dr Finn Sandbergs samling.

Utropspris
1 500 SEK