BRÄNNVINSSCHATULL MED FLASKOR, 1800-tal.

3 flaskor medföljer, slipad dekor vid flaskornas nedre kant. Samtliga flaskor med silverproppar. H ca 20,5.

Själva schatullet är på insidan klätt i marmorerat papper, i färgerna blått, grönt och rostrött. Ett fack för varje flaska. Raka linjer. Höjd ca 23,5, Bredd ca 21,5, Djup ca 12. Nyckel finns.

Slitage och repor på både schatull och flaskor. En av flaskorna bär ej originalpropp. Samtliga av dessa är dock i silver.

Utropspris
2 000 SEK