Metall. Avlång oktagonal form, dekor av skalbaggar, löstagbar inre del. Märkt "WEIHNACHTEN 1930 TONI LIST" samt "ARGENTOR AS" L 32, b 27, h 16,5.
Slitage, repor, anlupen, buckla.