LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

Kolonnformade skaft samt kvadratiskt fot av brunbetsad björk, urnformade ljuspipor och kant med pärlstav av mässing. H 19,5.

Slitage, repor, smärre skador och sprickor samt bristningar. Ljusmanschetter saknas. En mässingskant lös resp en något ojämn i botten.

Utropspris
6 000 SEK