Gösta Sundman

(Finland, 1854-1914)
Gösta Sundman
(Finland, 1854-1914)

GÖSTA SUNDMAN, litografier, 3 st, signerade, daterade samt numrerade.

Chromolitografier, "Finlands fiskar".

"Luciperca sandra Cuv.", daterad 8 augusti 1881, numrerad P1 III.
38 cm x 28 cm.

"Abramis brama L., Braxen", daterad 27 augusti 1883, numrerad P1 VII.
38 cm x 28 cm.

"Salmo salar L., Blanklax", daterad 3 september 1884, numrerad 7/12 samt P1 XVIII.
38 cm x 28 cm.

Ej examinerade ur ram.

Utropspris
300 EUR