BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft.

Bronserad. Urhus med vitemaljerad urtavla flankerat av deklamerande man med nedlagt svärd och sköld. Sockel med figurscen och hjältesymboler. Höjd 38, längd 32 cm. Nyckel finns.

Skador. Figur tvådelad. Slitage.

Utropspris
10 000 SEK