FICKUR OCH KLOCKKEDJA, herr, 14k resp 18k guld, Viking, Sverige, bär dat 1931. Vikt klocka 101,9g klockkedja 23,2g.

Savonettur, ankargång, innerboett metall, vit emaljurtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare. Diameter 53mm. Monogramgravyr på boett. Urtavla och urverk märkt Viking.

Glas saknas. Slitage och bucklor. Lagning på urtavla. Gåvogravyr på innerboett. Kraftigt slitage på krona och ögla. Ej funktionstestad. Slitage på klockkedja.

Utropspris
8 000 SEK