Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Diverse Övrigt
36647
SPARBÖSSA och INSAMLINGSBÖSSA, tidigt 1900-tal.
SparbÖssa och insamlingsbÖssa, tidigt 1900-tal.

Koppar och mässing. Rosenbom, h 24. Insamlingsbössa märkt Mattson Mora.

Saknade delar, slitage.

Övrigt

Träskulpturen föreställande Mats Rosenbom står utanför Amiralitetskyrkan i Karlskrona och är en sk fattigbössa. 1956 ersattes skulpturen av en kopia och originalet flyttades in kyrkan.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
1 500 SEK