SPARBÖSSA och INSAMLINGSBÖSSA, tidigt 1900-tal.

Koppar och mässing. Rosenbom, h 24. Insamlingsbössa märkt Mattson Mora.

Saknade delar, slitage.

Träskulpturen föreställande Mats Rosenbom står utanför Amiralitetskyrkan i Karlskrona och är en sk fattigbössa. 1956 ersattes skulpturen av en kopia och originalet flyttades in kyrkan.

Utropspris
1 500 SEK