BÅTYXA, sten, Yngre stenåldern (2800-2300 f Kr), Helsingborg.

Båtformad stridsyxa. Längd 21 cm.

Slitage.

Proveniens

Upphittad i Helsingborg 1996. Har varit för bedömning på dåvarande Stadsmuseet i Helsingborg.

Utropspris
8 000 SEK