SYSKRIN, senempire, bär datering 1863.

Fanerat med alrot. Nyckelbricka i ben. Rektangulär form. Invändig inredning med plats för 3 trådrullar samt 3 smål lådor. Invändig text "Detta skrin har min älskade Victor gjort 1863". Längd 24,5, bredd 17, höjd 14cm.

Slitage. Sprickor. Skador. Maskstungen. Repor. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK