Madeleine Pyk – en samling F769

PARTI GRAFISKA BLAD samt TRYCK, ca 10 delar, 1800/1900-tal.

Kolorerat tryck av Albert Engström "Carl Cederström 50 år", numr 18/60. Boxare av okänd konstnär, bär signatur. Hjalmar Molin, "Calle de los Condes, Barcelona". Alf Bergström, motiv från Skansen, sign o dat 1916 i plåten. Landskap av okänd konstnär, sign GM o dat 1925 i plåten. Färgtryck av Bruno Liljefors föreställande lodjur, sign. "Från en skånsk by" 1932, okänd konstnär. Tryck föreställande "Biljettmånglare", "Paltar" samt "Korfvar". Parti tryck med motiv ur Fredmans epistlar av Bellman.

Veck, revor, missfärgningar.

Utropspris
1 500 SEK