BOKPARTI OM TEOLOGI OCH RELIGION, 14 vol, bla "Confessio fidei thet är then christeliga troos bekännelse...", Strängnäs 1657.

Även bla "Christianus anti-democritus et democritus anti-christianus eller Christeligit Swar...Antichristiska frågor..." av Haquin Lacander, Göteborg 1741, "Officina Virtutum seu praeceptiunculae morales...Dygde-Schole..." av JG. Seybold, Stockholm 1696, "Förnuftig Warning för then wilfarelsen...alla religioner...Herrnhutiska Secten" av Eric Beckman, Stockholm 1748. Olika typer av bokband.

Slitage, några band med skador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 000 SEK