FICKUR MED KLOCKKEDJA, herr, savonett, 18k guld. Inköpt hos Gustaf Bergqvist, Stockholm, 1919. Vikt 95,3g resp 23,4g.

Ankargång, vit emaljurtavla med arabiska siffror, innerboett ej guld, diameter 50mm, monogram på bakboett, gåvogravyr med datering. Klockkedja, Pansarlänk, längd 29 cm, CG Hallberg, Stockholm, 1919. I originaletui.

Slitage. Smärre repor. Bristning på lock. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

109. Patrick Nordström, urna, porslin med lock av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark 1921.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK