KRUS, 2 st, stengods. Frankrike. Bland annat troligen 1700/1800-tal.

Balusterformad. 4 små hänklar. Blomsterdekor. Höjd 30.
Balusterformad med en hänkel.1800/1900-tal. Höjd 26

Slitage. Glasyrdefekt. Glasyrnagg. Krackelerad. Tillverkningsdefekt. Fotnagg.

Utropspris
1 500 SEK