KÅSA och SLÄNDTRISSA, samearbete, björk samt renhorn och silver, bl.a. 1800-talets slut.

Kåsa med silverfattning, längd 14 cm. Sländtrissa bär datering 1840, höjd 3 cm.

Slitage. Nagg. Några sprickor i kåsan.

Utropspris
2 000 SEK