Madeleine Pyk – en samling F769

TYGFRAGMENT, 2 st, troligen koptiska, Egypten, 300-800 e.Kr.

Ramade. Ca 17 x 10 respektive 30 x 7.

Slitage. Revor. Smuts. Skador. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Enligt uppgift professor Vivi Laurent-Täckholm.

Utropspris
2 000 SEK