RESEKISTA, barock, märkt NCS anno 1796 samt BENSTÄLL 1800-tal.

Mörkbetsat trä, beslag samt bärhandtag i järn. Lockets insida med dekor av monogram NCS samt datering. Benställ med spiralsvarvade kopplade ben och kulfötter. Bredd 58 cm, djup 50 cm tot höjd 67 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Nyckelskylt defekt, lös. Låset trögt.

Utropspris
300 EUR