KÄRL, 4 st, lergods, Korintisk stil, östra Medelhavsområdet 600-400-tal f Kr.

Två av alabastronform, en av aryballosform, en av oinocheform. Målad dekor. Höjd 7-8. Ställ medföljer till tre kärl liksom lappar om inköpsort och år.

Slitage, nagg, flagor, en med avslaget handtag och mindre hål, en med lagning.

Proveniens

Ur samling från svensk herre, skapad 1950-60-tal.

Utropspris
3 000 SEK