ASK, trä och sten, sannolikt Kina, 1900-tal.

Hexagonal form. Dekor i form av steninläggnignar föreställande blommande växter och stenar. Snidad fot. Längd 14 Bredd 11,5 Höjd ca 11 cm.

Slitage. Släppt limfog. Smärre torksprickor.

Utropspris
1 500 SEK