Madeleine Pyk – en samling F769

VAS OCH FIGURIN, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda resp troligen Murano. 1900-talets andra hälft - slut.

Vas sannolikt ur serien "Cleopatra", svart underfång med påklipp i form av orm, etsad signatur Sum Edition 2000 Ulrica H Vallien, höjd ca 20,5 cm. Fisk med rött undergång på sockel, höjd 30cm.

Vas med smärre slitage. Fisk med nedslipad nagg på nos samt repor på undersida.

Utropspris
1 500 SEK