Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

VAS OCH FIGURIN, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda resp troligen Murano. 1900-talets andra hälft - slut.

Vas sannolikt ur serien "Cleopatra", svart underfång med påklipp i form av orm, etsad signatur Sum Edition 2000 Ulrica H Vallien, höjd ca 20,5 cm. Fisk med rött undergång på sockel, höjd 30cm.

Vas med smärre slitage. Fisk med nedslipad nagg på nos samt repor på undersida.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.