PARTI RÖKDON, 4 delar, bland annat sannolikt Kina, 1800/1900-tal.

Långpipa delvis 1862 silver, otydliga stämplar. Längd ca 64 (två lösa delar, total längd). Mindre pipa i vitmetall och ben, Längd 15 cm. Opiumpipa i vitmetall med delvis vriden reliefdekor, Längd 21 cm. Bordspipa vitmetall med borste, Höjd 24 cm.

Långpipa med kompletteringar, del saknas mellan munstycke och pipa. Slitage. Bucklor, repor. Bordspipa saknar del.

Utropspris
1 500 SEK