VÄGGUR, nyrokoko, sent 1800-tal.
Urhus i bronserad och förgylld trä. Urtavla med krans av blomsterinläggningar i pärlemor mot svart bakgrund. Urtvala i vit emalj med svart stavindex. Nyckel samt pendel finns. Höjd ca 76 cm.
Krackeleringar. Slitage. Ej funktionstestad. Krön med skada.