388364

Nystilar

Nystilar

VÄGGUR, nyrokoko, sent 1800-tal.

Urhus i bronserad och förgylld trä. Urtavla med krans av blomsterinläggningar i pärlemor mot svart bakgrund. Urtvala i vit emalj med svart stavindex. Nyckel samt pendel finns. Höjd ca 76 cm.

Krackeleringar. Slitage. Ej funktionstestad. Krön med skada.

Lähtöhinta
2 500 SEK