Madeleine Pyk – en samling F769

SIGNALBOK FÖR FARTYG, "An improved system of Telegraphic Communication" av Thomas Lynn, London 1814.

Halvfranskt skinnband med marmorerade pärmar.

Slitage, smärre hörnskador på bandet, ej genomgången.

Proveniens

Enligt etikett: Fartyget Thomas Grenville tillhörande East Indian Company, England.

Utropspris
1 500 SEK